Produkty

Kategorie

Co dał światu Virgil Alboh? Sprawdzamy jego wpływ na obecną kulturę.

Co dał światu Virgil Alboh? Sprawdzamy jego wpływ na obecną kulturę.

Virgil Abloh już za życia stał się postacią legendarną dla świata mody, muzyki i designu. Jego unikatowe podejście do procesu projektowego nadal ma gigantyczny wpływ na wiele marek modowych oraz sposób pracy młodych twórców. Niewątpliwie jedną z najważniejszych rzeczy było zredefiniowanie pojęcia customu, które zostało rozpowszechnione i wyniesione na salony przez samego Virgila. Co jeszcze dał światu Virgil Abloh? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym odpowiadamy na to pytanie.

Virgil Abloh — long story short

Virgil Abloh urodził się 30 września 1980 roku w Rockford. To właśnie w tym mieście dorastał młody Virgil i tam uczęszczał do Boylan Catholic High School. Jego ojciec był z zawodu managerem w firmie malarskiej, a matka pracowała jako krawcowa. Virgil dzięki niej nauczył się podstaw szycia, co mogło mieć przełożenie na pasję do mody i projektowania. W 2002 roku ukończył University of Wisconsin-Madison, gdzie zdobył wykształcenie z zakresu inżynierii lądowej, a 4 lata później uzyskał tytuł Master of Architecture na uczelni Illinois Institute of Technology. Virgil Abloh już w czasie studiów zaczął odkrywać swoją pasję do mody i projektowania. W trakcie studiów Virgil projektował swoje pierwsze t-shirty, a także pisał artykuły na temat świata mody i designu dla bloga The Brilliance.

Virgil i Kanye

Virgil Abloh współpracował z wieloma dużymi nazwiskami, jednak pierwszą osobą, która dała mu szansę współtworzenia pierwszych, dużych projektów był Kanye West. Virgil i Kanye poznali się w drukarni w Chicago, gdzie Abloh pracował nad swoimi projektami, jednak pierwszy raz współpracowali ze sobą w trakcie stażu w Fendi. To właśnie wtedy Virgil zwrócił uwagę Michaela Burke’a, który pełnił funkcję dyrektora generalnego w Louis Vuitton. Kreatywne działania Abloh i Westa stopniowo zaczęły wpływać na siebie nawzajem, co poskutkowało rozpoczęciem oficjalnej współpracy obu panów. Jej pierwszym krokiem było objęcie stanowiska dyrektora kreatywnego w agencji Donda — kreatywnej agencji Kanye Westa. W 2010 roku przy wsparciu kreatywnym Virgila powstała okładka albumu „My Beautiful Dark Twisted Fantasy”, a rok później Abloh objął funkcję dyrektora artystycznego albumu „Watch the Throne” Kanye Westa i Jay-Z.

Pierwsza marka Virgila Abloh – Pyrex Vision

Pierwszym poważnym projektem modowym Virgila był Pyrex Vision. Opierał się on na procesie customowania odzieży i miał kształt bardziej eksperymentu artystycznego niż faktycznej działalności komercyjnej. Czas pokazał, że ten ,,eksperyment’’ przekonał do siebie całą rzeszę ludzi i skupił wokół twórcy ogromne zainteresowanie odnośnie do jego możliwości.

Powstanie marki off-white

2013 rok był przełomowym rokiem zarówno dla samego projektanta, jak i całego świata streetwearu. To właśnie wtedy powstał najpopularniejszy projekt Virgila w postaci marki Off-White. Marka łączyła filozofię ekskluzywności ubrań high fashion z funkcjonalnością mody ulicznej. Główną inspiracją Off-White była sztuka. Abloh tworzył kolekcje w oparciu między innymi o obrazy Caravaggia. Jego marka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem w Paryżu, Chinach, Japonii i USA. Znakiem rozpoznawalnym Off-White stał się charakterystyczny cudzysłów i symbol inspirowany logiem lotniska w Glasgow.

W 2018 roku Virgil Abloh został dyrektorem artystycznym męskiej linii Louis Vuitton, jednocześnie będąc pierwszą osobą afrykańskiego pochodzenia, która piastowała to stanowisko. Virgil Abloh był również jednym z niewielu czarnoskórych projektantów mających okazję pełnić tak ważną funkcję w dużym, francuskim domu mody. Był to absolutnie przełomowy moment w świecie high-endu. Pokazał on, że osoby reprezentujące mniejszości nie są wykluczone z pełnienia istotnych ról w pozornie skostniałym świecie high fashion.

Kolejne projekty Virgila Abloh znalazły się między innymi w katalogu firmy IKEA. Abloh wykonał dla szwedzkiej firmy między innymi projekty szafek, dywanów czy krzeseł. Również w tym przypadku, charakterystycznym elementem był cudzysłów, będący już znakiem rozpoznawczym Virgila. Kolekcja IKEA x Virgil Abloh cieszyła się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie, a produkty sygnowane nazwiskiem projektanta znikały ze sklepowych półek w zastraszającym tempie. W internecie nadal można zobaczyć nagrania, gdzie ludzie dosłownie wyszarpywali sobie rzeczy z tej kolekcji.

Virgil Abloh filozofia customu

Historia Virgila Abloh udowadnia, jak nowatorskie było jego podejście do mody i całego procesu projektowego. Ważną zasadą, którą jesteśmy w stanie zauważyć w sposobie projektowania Abloh, jest docenienie wartości customizacji produktów. Widać to świetnie na przykładzie Pyrex Vision, które opierało się głównie na customowaniu gotowych zestawów ubrań oraz bazowaniu na wartości dodanej. Mimo upływu lat Virgil nie porzucił swojej miłości do customu i nieustannie rozwijał jego komercyjny potencjał. Świetnym przykładem wciąż aktualnej potrzeby komercjalizacji customu była współpraca na linii Nike — Off-White. Virgil Abloh nie zmieniał charakterystycznych cech najpopularniejszych modeli Nike takich jak bryła, umiejscowienie swoosha czy podeszwa buta. Zamiast ingerencji w budowę buta, Abloh wolał skupić się na customie danego modelu, tak, aby posiadał on wartość dodaną w postaci najbardziej charakterystycznych elementów dla marki Off-White. Do klasycznych modeli dodano między innymi charakterystyczny cudzysłów oraz pewnego rodzaju „surowość” wykonania, czy chociażby wszechobecnie rozpoznawalną ,,trytytke’’ Off White. Zarówno fani marki Nike, jak i miłośnicy Off-White oszaleli na punkcie tej kolaboracji. Modele butów zaprojektowanych przez Virgila Abloh cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, które mimo upływu lat nie maleje i stale zyskuje na wartości.

Virgil Abloh streetwear na salonach

Żaden z projektantów nie wprowadził mody ulicznej na salony i do świata show-biznesu, w tak dużym stopniu jak zrobił to Virgil Abloh. Stało się tak z kilku powodów. Pierwszym z nich była współpraca z topowymi ksywkami amerykańskiej sceny, takimi jak np. Playboi Carti, Kid Cudi, czy wcześniej wspomniany Kanye West. Kontakty w świecie show-biznesu pomogły Virgilowi budować zainteresowanie zarówno swoją osobą, jak i projektami, nad którymi pracował. Z biegiem czasu projekty Abloh coraz częściej gościły na amerykańskich klipach, branżowych imprezach i w modowych artykułach. Hype wokół jego nazwiska rósł, a równocześnie z nim chęć obcowania z jego projektami.

Virgil Abloh bardzo mocno cenił użytkowość swoich projektów, a nic nie jest tak codzienne i praktyczne jak moda uliczna. Dokonał on niemożliwego, zmieniając oblicze high-endu, porzucając ekskluzywność i ekstrawagancję na rzecz projektowania użytkowego. Jego wpływ na branżę modową widać do dzisiaj, patrząc chociażby na marki takie jak Balenciaga, Vetements czy MISBHV, które tworzą uliczny high-end w codziennym i praktycznym wydaniu.

Virgil Abloh był ikoną współczesnej mody i symbolem nowatorskiego podejścia do projektowania. Jego wpływ na obecną kulturę, upowszechnienie customizacji produktów oraz wprowadzenie streetwearu do świata high-endu był ogromny. Markę Off-White z pewnością możemy uznać za przełomową. Ilość odniesień do sztuki i inspiracje zawarte w poszczególnych projektach są widoczne na pierwszy rzut oka. Virgil Abloh w fenomenalny sposób łączył funkcjonalność z estetyką, co było widoczne nie tylko w projektach modowych realizowanych dla Off-White czy LV, ale także w designie użytkowym, który można dostrzec we współpracy ze szwedzką marką IKEA.

Virgil Abloh zmarł 28 listopada 2021 roku po dwuletniej walce z rakiem. Miał 41 lat i tu jego historia dobiegła końca.

Nowości

ZOBACZ WSZYSTKIE