Produkty

Kategorie

Kim jest Jerry Lorenzo? Droga od sprzedawcy do projektanta.

Kim jest Jerry Lorenzo? Droga od sprzedawcy do projektanta.

Świat mody jest pełen wielu inspirujących historii. Są one najlepszym dowodem na to, że podążanie drogą utartą przez poprzedników nie zawsze jest gwarancją sukcesu. W branży modowej dużo bardziej od tworzenia poprawnych projektów cenione są umiejętności autorskiego podejścia do procesu projektowego i unikalny charakter, który potrafi sprzedać wizję projektanta.  Uosobieniem cech cenionych w świecie mody jest Jerry Lorenzo — CEO marki Fear Of God. Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym przybliżamy sylwetkę Jerry’ego oraz opisujemy historię marki FOG.

Jerry Lorenzo — long story short

Jerry Lorenzo Jr. urodził się 5 października 1977 roku w mieście Sacramento w stanie Kalifornia. Jego ojciec Jerry Manuel podporządkował swoją całą karierę pracy dla MLB (Major League Baseball) — początkowo był graczem w Montreal Expos, później trenerem New York Mets oraz zarządzał między innymi drużynami takimi jak White Sox i Miami Marlins. Życie zawodowe ojca Lorenzo bardzo mocno wpłynęło na młodego Jerry’ego Jr. Niezwykle dynamiczny rozwój kariery Jerry’ego Sr. i nad wyraz częsta zmiana stanowisk była przyczynkiem do równie częstych przeprowadzek.

W trakcie studiów Jerry Lorenzo pracował na nocnych zmianach w magazynie Diesel’a, gdzie po dwóch latach awansował na stanowisko sprzedawcy. Jak sam mówił, nie uważał się za wystarczająco cool, aby od razu aplikować na stanowisko sprzedawcy. Po ukończeniu studiów Jerry zarządzał programami sponsorskimi drużyny LA Dogers, a następnie zajmował się marketingiem sportowym w agencji CSMG. Pierwszy pik popularności równoznaczny z rozpoczęciem budowania marki osobistej Lorenzo miał miejsce w 2008 roku. To właśnie wtedy Jerry Lorenzo zajął się organizacją imprez w Los Angeles, które przyciągały szereg topowych celebrytów takich jak Virgil Abloh, Pusha-T czy Kid Cudi. W podobnym czasie Lorenzo rozpoczął współpracę z graczem baseballowym Mattem Kempem, która polegała na szeroko rozumianej kreacji wizerunku medialnego. Zaliczały się do niej między innymi modowe stylizacje proponowane przez Lorenzo. Już wtedy było czuć, że jest to dopiero początek ambitnych działań Lorenzo w świecie mody i kreacji wizerunku.

Początki marki Fear Of God

Pierwsze kroki w świecie mody, postawione przez Jerry’ego Lorenzo były niezwykle ryzykowne. Mimo braku wykształcenia związanego z projektowaniem ubrań Jerry założył własną markę odzieżową, którą opłacił z oszczędności opiewających na kwotę 14 000 $. Sukces pierwszej kolekcji Fear Of God dostrzegł Virgil Abloh, który zaprosił Jerry’ego na spotkanie do Atlantic City. Sukces marki doprowadził między innymi do współpracy z Kanye Westem, dla którego Lorenzo stworzył projekty gadżetów Yeezus Tour. Nazwisko Lorenzo zainteresowało również samego Justina Biebera, który zaprosił Jerry’ego do współpracy w ramach trasy Purpose w 2016 roku.

Pierwszym projektem, który powstał dla FOG, był klasyczny biały t-shirt o niestandardowym kroju. Lorenzo zaprojektował długą koszulkę, która mimo swojej niecodziennej budowy nie tworzyła trudnych do ogrania „falban”. Projekt skupiał się na luźnym dekolcie i oversizowym, dłuższym kroju. Lorenzo tłumaczył: „Czułem, jakby czegoś brakowało w mojej szafie. A jeśli brakowało czegoś w mojej, to musi też brakować w twojej”.

Nike x FOG

Jerry Lorenzo rozpoczął współpracę z marką Nike w 2018 roku, która zaowocowała powstaniem pary Nike Air Fear Of God 1. Model zaprojektowany przez Lorenzo posiadał indywidualny, minimalistyczny charakter, a bryła butów nie bazowała na żadnej parze Nike dostępnej na tamten moment sprzedaży. Mimo atrakcyjnych warunków, zapewniających wolność projektową, Lorenzo nie był zadowolony z tej współpracy. Jerry miał określoną wizję współpracy z Nike, która opierała się na realizacji celów długoterminowych. Niestety amerykańska marka nie brała pod uwagę możliwości dłuższej współpracy. Kolejną kością niezgody były kwestie finansowe, z których według Jerry’ego nie wywiązała się firma spod znaku Swoosha. Drogi założyciela marki Fear Of God oraz Nike rozeszły się, a amerykański gigant odzieżowy nie zabrał głosu w sprawie odejścia Lorenzo oraz jego wątpliwości co do kwestii finansowych przewidzianych w umowie.

Co aktualnie robi Jerry Lorenzo?

Jerry Lorenzo od 2020 roku piastuje stanowisko Global Head of Basketball Adidas w firmie Adidas. Współpraca niemieckiej marki z Jerrym opiera się na dwóch płaszczyznach — pierwsza dotyczy ukierunkowania działań kreatywnych i biznesowych dla Adidas Basketball, natomiast druga to stworzenie koszykarskiego sublabelu marki Fear Of God. Jerry Lorenzo został wybrany na to stanowisko nie bez powodu. Doceniono jego wpływ na branżę modową, kreatywność oraz posiadanie autorskiej wizji. Ciekawym dodatkiem odnoszącym się jeszcze do samego początku tej współpracy była forma jej ogłoszenia przez projektanta, ponieważ w momencie oficjalnego startu opublikował on na swoim Instagramie zdjęcie, gdzie pokazał swój nowy tatuaż na szyi w postaci trzech pionowych pasków (post nadal jest dostępny na jego profilu).

Inspiracje Fear Of God

Początek historii marki Fear Of God opierał się na zbieraniu doświadczenia, kompletowaniu inspiracji i budowie marki osobistej. Osobami, które inspirowały i kształtowały podejście do mody Lorenzo, był Kanye West oraz postać Kurta Cobaina. Pierwszą, namacalną inspirację stylem grunge można było zauważyć we współpracy z Justinem Bieberem. Właśnie wtedy proponowane przez Lorenzo stylizacje oparte były na graficznych t-shirtach, jeansie i flanelowych koszulach.

Corem podejścia do procesu projektowego Lorenzo jest luksus zamknięty w uniwersalności. Lorenzo nie bał się przekształcania codziennych produktów w dobra luksusowe. To właśnie one stały się podstawą filozofii marki. Jerry Lorenzo zdefiniował pojęcie luksusu przez niezależność. Właśnie z tego powodu nie organizuje pokazów mody swojej marki, promując rozwiązania, a nie koncepcje.

Jerry Lorenzo — filozofia projektowania

Od samego początku projekty Lorenzo charakteryzowały się użytkowością. Proponowane przez niego rozwiązania nie składały się ze skomplikowanych elementów, które trudno było zestawić w kompletny, dobrze wyglądający outfit. Jego podejście do użytkowości poszczególnych części garderoby jest fenomenalnie widoczne na przykładzie marki Fear Of God. Basicowe zacięcie i naturalne, współgrające ze sobą kolorystyki sprawiają, że ubierając się w FOG od stóp do głów, nie będziemy wyglądać karykaturalnie, a po prostu dobrze. Co ciekawe, uniwersalność i użytkowość nie zawsze są domeną high endu i marek luksusowych. Wiele z nich tworzy wizualną barierę między użytkownikiem a odbiorcą. Projekty proponowane przez Lorenzo są pozbawione tego rodzaju metaforycznego muru. Posiadają one charakter integralny, dzięki czemu niewprawne oko nie zauważy w miejskim tłumie marki Fear Of God. To niestandardowe podejście jest absolutnie przełomowe. Rozwiązania proponowane przez Lorenzo nie są rzucającym się w oczy przepychem i ekstrawagancją, a raczej bliską naturze człowieka wygodą i uniwersalnością. Fenomenalnie widać to w projektach marki Fear Of God oraz w ubraniach marki Adidas, z którą od 2020 roku współpracuje Jerry Lorenzo.

Niezwykle inspirująca historia, która nadal trwa

Każdy, nawet najmniejszy element historii Jerry’ego Lorenzo jest niezwykle inspirujący — począwszy od drogi edukacyjnej i pracę po nocach na magazynie, aż po przeznaczenie wszystkich oszczędności na start własnej marki odzieżowej. Działania podejmowane przez Lorenzo są najlepszym dowodem na to, jak istotne jest autorskie podejście, własna filozofia działania oraz umiejętność projektowania w zgodzie ze sobą samym. Marka Fear Of God odniosła ogromny sukces na światowym rynku bez konieczności organizowania pokazów przyszłych kolekcji. W trakcie tworzenia marki dla Lorenzo nie liczyła się estyma czy sama realizacja skomplikowanej koncepcji. Hołdował on przekonaniu, że ważniejsze jest praktyczne rozwiązanie konkretnego projektu. Posiadanie własnej, autorskiej wizji opłaciło się. Od 2020 roku Jerry Lorenzo pracuje pod szyldem marki Adidas, z którą współpracuje jako Global Head of Basketball.

Marka Fear Of God jest całkowicie niezależna od zewnętrznych inwestorów. Od 2013 roku jej dochody powiększały się dwókrotnie z każdym kolejnym rokiem.

Nowości

ZOBACZ WSZYSTKIE