Zobacz koszyk Zamówienie

Strefa marek Supreme Yeezy Air Jordan
Move to zero, czyli koncepcja NIKE na używanie materiałów pochodzących z recyklingu.
Move to zero, czyli koncepcja NIKE na używanie materiałów pochodzących z recyklingu.

Odpowiedzialność wielkich korporacji za kwestie środowiskowe nie jest już tematem, który zaskakuje i polaryzuje odbiorców odzieżowych gigantów. Firmy starają się odchodzić od wysokiej emisji dwutlenku węgla i niezrównoważonej produkcji na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań. Jedną z marek regularnie wprowadzających rozwiązania przyjazne środowisku do modelu biznesowego firmy jest Nike. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym opowiadamy o ekologicznej rewolucji Nike — koncepcji „Move to zero”.

Move to zero — cel i idea

Głównym celem firmy Nike jest zrównoważona produkcja, która zakłada między innymi zminimalizowanie generowanych odpadów oraz redukcję dwutlenku węgla. Opracowane rozwiązania mają na celu stworzenie odpowiedzialnych ekologicznie produktów, które nie tylko będą w stu procentach spełniać swoje funkcje, ale będą również etycznie lepszym wyborem. Właśnie z tego powodu Nike wprowadza specjalne etykiety ekologicznych produktów. Oznaczenie „Sustainable materials” gwarantuje, że konkretne ubranie zostało wykonane w co najmniej 50% z materiałów z odzysku, z kolei w przypadku butów dostajemy zapewnienie o wykorzystaniu minimum 20% materiałów z recyklingu.

Darowizny jako część recyklingu

Nike proponując koncepcje „Move to zero”, bardzo mocno liczy na wsparcie i współpracę zarówno fanów marki, jak i użytkowników odzieży sportowej. Wszystko za sprawdzą programu recyklingu i darowizn, który jest częścią ekologicznego pomysłu na modę zrównoważoną. Założenie zarówno w teorii, jak i w praktyce jest bardzo proste — jeśli masz buty lub ubrania, których nie nosisz, oddaj je do wyznaczonych punktów Nike. Zasady programu pozwalają na przyjęcie obuwia każdej marki, które nie posiada metalowych elementów, a także nie są to klapki, buty wizytowe i botki. W przypadku ubrań akceptowana jest odzież sportowa z wyjątkiem bielizny oraz ubrań posiadających metalowe elementy. Rzeczy, które przekażesz, zostaną posortowane, poddane ocenie i w zależności od niej — poddane recyklingowi lub przekazany dalej w formie darowizny.

Refurbishing — klucz do mody zrównoważonej

Nike nie tylko decyduje się korzystać z materiałów pochodzących z recyklingu, ale także uruchamia program sprzedaży odnowionych par. Buty, które nie mogą być sprzedane jako nowe, ponieważ pochodzą ze zwrotów lub wymian, są ręcznie odnawiane, aby mogły trafić do ponownego obiegu. Odnowione pary otrzymują specjalne oznaczenie, a następnie trafiają do wybranych sklepów, gdzie ponownie mogą zostać zakupione. Obecnie buty z linii „Refurbished” można kupić między innymi w sklepach w Niemczech, Francji i Holandii.

Move to zero to nie tylko recykling — to także ekologistyka

Częścią kwestii związanych z tworzeniem mody zrównoważonej jest zmiana podejścia do procesów logistycznych. Ekologistyka wprowadzona przez firmę Nike zakłada, że pary pochodzące ze zwrotów trafiają do jednego, konkretnego magazynu. To właśnie tam nadesłane pary dzielone są na dwie grupy — buty w stanie idealnym, zwrócone np. z powodu wybrania złego rozmiaru i buty, które posiadają wyraźne ślady użytkowania. Obuwie bez zastrzeżeń wizualnych i funkcjonalnych trafia z powrotem do sprzedaży. Pary, które były używane, trafiają do renowacji, a następnie do ponownej sprzedaży jako tańsze buty z oznaczeniem „Refurbished”.

Koncepcja „Move to zero” prezentowana przez Nike ma naprawdę wiele plusów. Z perspektywy eko-konsumenckiej najważniejszym z nich jest ponowna sprzedaż za niższą cenę par, które zostały odnowione i oznaczone etykietą „Refurbished”. To świetna informacja dla osób, które cenią sobie ekologiczne rozwiązania, a bycie pierwszym użytkownikiem danej pary nie jest dla nich najważniejsze. Jesteśmy świadkami pewnego rodzaju rewolucji, w której giganci ze świata mody dostrzegają sens we wprowadzaniu etycznych rozwiązań.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu, którego głównym tematem była najnowsza ekologiczna koncepcja firmy Nike. Zapraszamy również do sprawdzenia innych wpisów na naszym blogu.

Polecane wpisy
Dlaczego to, co widzimy na pokazach modowych, nie jest widoczne na ulicach? Praktyka kontra moda.

Dlaczego to, co widzimy na pokazach modowych, nie jest widoczne na ulicach? Praktyka kontra moda.

Świat high fashion przyciąga wzrok całego świata. Pokazy mody i nowatorskie sylwetki projektantów oszałamiają, intrygują, a czasami nawet szokują odbiorców. Ekstrawaganckie stylizacje, starannie przygotowany anturaż i dobór charakterystycznych modeli i modelek tworzy kompletną całość, która niejednokrotnie potrafiła zachwycić. To, co widzimy na pokazach mody, jest pewnego rodzaju show, które rządzi się swoimi prawami. Właśnie z […]

Czytaj news
Jak wyczyścić i odświeżyć swoje buty po sezonie festiwalowym. Kilka prostych porad.

Jak wyczyścić i odświeżyć swoje buty po sezonie festiwalowym. Kilka prostych porad.

Dignissimos eos rem voluptatum.

Czytaj news
Ranking najbardziej rozwojowych marek w 2022 według Grail Point.

Ranking najbardziej rozwojowych marek w 2022 według Grail Point.

Z każdym rokiem pojawia się coraz więcej streetwearowych marek, które chciałby urwać swój kawałek modowego tortu. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Branże cieszące się dużym zainteresowaniem, zbierają potężne żniwa w postaci marek, którym nie udało się wybić. Świat mody wymaga nieustannego rozwoju, śledzenia trendów i kreowania ich. Właśnie z tego powodu marki, które nie […]

Czytaj news
To polski rap. Lista młodych i zdolnych raperów według Grail Point.

To polski rap. Lista młodych i zdolnych raperów według Grail Point.

Polski rap ma się bardzo dobrze, czego najlepszym dowodem jest ogromna sprzedaż płyt, gigantyczne zainteresowanie koncertami i konsekwentne pobijanie rekordów polskiego Spotify. Miesięczną liczbą milionowych słuchaczy z miesiąca na miesiąc może poszczycić się coraz większe grono rapowych osobistości, co nie jest wcale tak oczywiste w przypadku popularnych artystów reprezentujących inne gatunki muzyczne. Zapraszamy do przeczytania […]

Czytaj news

Polecamy również