Produkty

Kategorie

Czy Kanye West (Ye) dalej planuje rozwijać swoje interesy w branży modowej

Czy Kanye West (Ye) dalej planuje rozwijać swoje interesy w branży modowej

Działania muzyczne, modowe i marketingowe Kanyego Westa bacznie obserwuje cały świat. Niezależnie czy Ye zapowiada nową modową współpracę, czy pojawia się w spocie promocyjnym McDonald’s, robi gigantyczny szum wokół swojej osoby. Marka Yeezy cieszy się ogromnym zainteresowaniem i to właśnie ona odpowiada za 68% sprzedaży online firmy Adidas. Wielka współpraca może jednak niedługo dobiec końca. Wszystko za sprawą szeregu nieporozumień między firmą Adidas, a Kanye Westem. Po burzliwej historii Yeezy x Nike i prawdopodobnym zakończeniu współpracy z Adidasem Kanye może zakończyć swoje modowe działania. Czy tak rzeczywiście się stanie? Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym przybliżamy historię największych kolaboracji Ye i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy Ye w dalszym ciągu będzie działał w branży modowej.

Yeezy — muzyka, moda, skandal

Yeezy było pierwszą marką, która generowała tak ogromny hype wokół zapowiadanych produktów. Najstarsze modele Yeezy osiągają na aukcjach niebotyczne sumy, a każdy prawdziwy sneakerhead ma w swojej szafie chociaż jedną parkę butów sygnowaną nazwiskiem Westa. Lata lecą, a zainteresowanie Yeezy wcale nie maleje. Dzieje się tak chociażby z powodu niezwykle charyzmatycznej postaci Ye, o którym dosłownie cały czas jest głośno. Afery związkowe, wydarzenia muzyczne i niezliczone skandale nie hamują sprzedaży, a wręcz przeciwnie — napędzają ją. Od lat nikt nie cieszył się tak silną pozycją na rynku muzycznym i modowym jednocześnie. To właśnie nowatorskie projekty, jedyny w swoim rodzaju sposób promocji (a raczej jego brak) oraz topowa ksywka w świecie muzyki odpowiadają za sukces marki Yeezy. Cały szum wygenerowany od powstania marki, aż do teraz odpowiada za bardzo mocną redefinicję buciarskiego rynku, który nie tylko wszedł do mainstreamu, ale także stał się potężnym, wycenianym na niebotyczne sumy biznesem.

Kanye vs. odzieżowi giganci

Przypowieść o starciu Dawida z Goliatem jest tym bardziej aktualna, im lepiej przyjrzymy się historii wielkich kolaboracji Ye. Pierwszą z nich, którą bezsprzecznie warto odnotować, jest współpraca z marką Nike. W jej wyniku powstały modele Nike Air Yeezy i Nike Air Yeezy II, które w tamtych czasach były zdecydowanie największą współpracą marki z osobą spoza świata sportu. Jak się okazuje, to właśnie sam sport miał być kluczem do trumny owocnej kolaboracji. Kanye domagał się od firmy Nike wypłacenia tantiem, jednak amerykańska marka nie przystała na to żądanie. Swoją decyzję argumentowała statusem Kanye, który zajmował się muzyką, a nie był profesjonalnym sportowcem. Wedle polityki firmy tantiemy przysługiwały wyłącznie sportowcom, co bardzo mocno wiązało się z dbałością o wizerunek brandu sportowego.

Współpraca na linii Kanye West-Nike zakończyła się w 2013 roku, co błyskawicznie wykorzystał Adidas. Rok po premierze ostatniej pary Nike Air Yeezy „Red October” (9 lutego 2014) swoją premierę miała pierwsza para Yeezy spod szyldu marki Adidas — Yeezy Boost 750 „Light Brown”. Z roku na rok marka Yeezy generowała coraz większe zyski, a dzięki współpracy z Adidasem Kanye stał się miliarderem. Niestety tam, gdzie pojawiają się wielkie pieniądze, pojawiają się wielkie nieporozumienia.

Pierwsze wyraźne problemy między firmą Adidas, a Kanye wyszły na światło dzienne w czerwcu bieżącego roku. Ye w poście na Instagramie oskarżył markę Adidas o kopiowanie jego pomysłów. Wszystko za sprawą klapek Adidas Adilette 22, które przypominają kolorystyką i budową Yeezy Slides. Instagramowe stories szybko zniknęło z profilu rapera, jednak wiadomość, jaką przekazał Kanye, była jednoznaczna. Kolejna konfliktowa sytuacja na linii Adidas-Kanye miała miejsce w sierpniu, zaledwie 2 miesiące po aferze z klapkami Adilette 22. Wszystko za sprawą Yeezy Day — ogromnego święta marki Yeezy, która powstało bez zgody… Kanye Westa. Ye nie tylko nie poparł koncepcji Yeezy Day, ale także nie wyraził zgody na ponowne wydanie starszych modeli i konkretnych kolorystyk. Co więcej, działania marki Adidas miały negatywnie wpłynąć na nadchodzącą wówczas kolaborację z marką GAP i domem mody Balenciaga. Współpraca z Adidasem wyraźnie nie daje Ye powodów do zadowolenia. Nie chcemy wróżyć marce Yeezy rychłego końca, ale ostatnie działania Adidasa związane z postacią Kanye Westa nie napawają optymizmem.

Czy high fashion uratuje Yeezy?

Okazuje się, że największą nadzieją Yeezy może być świat high fashion. Obowiązują w nim zupełnie inne prawa, niż w świecie mody komercyjnej, a projektanci i szeroko rozumiani twórcy, mogą sobie pozwolić na o wiele większą swobodę. To jak świetnie funkcjonuje Kanye w przestrzeni high fashion, pokazała ostatnia współpracą z marką GAP i domem mody Balenciaga. Wielka modowa kolaboracja jest pokłosiem olbrzymiego, 10-letniego kontraktu, podpisanego między marką GAP, a Ye.

Za powstanie kolekcji Yeezy Gap Engineered by Balenciaga odpowiada nie tylko Kanye West, ale także dyrektor kreatywny domu mody Balenciaga — Demna Gvasalia. Obaj twórcy bardzo dobrze oceniają powstałe projekty i dostrzegają w nich pokrewne inspiracje. Między wierszami można wyczytać, że Kanye pokłada ogromne nadzieje we współpracy z Balenciagą i GAP-em. Istnieje cień szansy na rozwiązanie współpracy z marką Adidas, ale na pewno nie będzie to ostatnie słowo w modowym świecie marki Yeezy.

Kanye West ma na swoim koncie największe modowe kolaboracje. Mało który raper może pochwalić się długofalową współpracą z największymi brandami odzieżowymi. Historia Yeezy pokazuje, że każda biznesowa relacja może skończyć się w najmniej spodziewanym momencie. Dowodzi tego chociażby historia współpracy z Nike. Dodatkowo ostatnie doniesienia odnoszące się do marki Adidas również nie napawają optymizmem. Niemniej jednak nic nie wskazuje na to, aby ewentualny koniec współpracy Westa z Adidasem był równoznaczny z końcem marki Yeezy i dalszymi modowymi ruchami.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu, którego tematem były modowe interesy Kanyego Westa. Zapraszamy również do sprawdzenia innych wpisów dostępnych na naszym blogu.

Nowości

ZOBACZ WSZYSTKIE